Gate to the World of Energy - online information portal and knowledge base
  
                     
 


          

            

                      

  

 


Statistics

Members : 1
Content : 305
Content View Hits : 1942885
What would you read about?
 
Szennyezésből zöldenergia Túrkevén - Termálvíz-kísérőgáz hasznosítás Print E-mail
There are no translations available.

A Túrkeve Városi Önkormányzat beruházásának célja a városi termálfürdő - jelenleg a levegőt szennyező - üvegházhatású metán kísérőgázának hasznosítása. A több mint 125 millió forintból megvalósuló projekt eredményeként villamos áramot és hőenergiát állítunk elő a korábbi szennyezőből, és ezáltal évi 3.471 tonnányi szén-dioxiddal csökken bolygónk klímájának a terhelése. 

Magyarország szerte számtalan fürdőben hasznosítjuk a termálvizet, ám energiatermelésre csak elvétve használunk a termálhőt. A hazai hévízkutak jelentős részénél a termálvíz kinyerése során metán kísérőgáz is a felszínre jut. A kísérőgáz döntően metánból áll, mely a légkörbe jutva nemcsak a légszennyezéshez és a szmog kialakulásához járul hozzá, de erősen üvegházhatású gáz is. Egységnyi metán 21-szer jobban melegíti a klímát, mint ugyanannyi szén-dioxid. A metán, azonban energiahordozó, lényegében földgáz, így a levegőbe juttatása nemcsak szennyezés de pazarlás is.

A túrkevei gyógyfürdőt ellátó termálkút, - megfelelő kezelés hiányában - jelentős mennyiségű metánnal szennyezte a légkört. A Túrkeve Városi Önkormányzat projektjének célja, hogy a Túrkevén található termálkút vizéből leválasztott metán kísérőgázt villamos- és hőenergia előállítására használja fel, majd pedig az így előállított energiát értékesítse. Úgyszintén cél, hogy a jelenleg is hasznosított termálkút geotermikus, hőenergiáját további építményben is  kerüljön hasznosításra, hiszen jelenleg csak a főépület és az ahhoz kapcsolódó infrastruktúra részeként kerül felhasználásra. A beruházás nem befolyásolja a fürdő működését, ugyanis sem a vízhozamon, sem pedig a víz kémiai összetételén nem változtat.

A beruházás révén évente 106 tonnányi metán a légkör helyett gázmotorokba jut, melyek kapcsolt berendezéseken keresztül maximálisan évi 413 MWh-nyi villamos energiát valamint 12 866 GJ hőenergiát fognak termelni. Az energiatermelés során a metánból a klímát lényegesen kevésbé terhelő kisebb mennyiségű szén-dioxid és víz keletkezik. A helyben fel nem használt villamos-energiát, - kalkulációk szerint 337 MWh-t évente, - a kötelező átvételi rendszerben tervezi az Önkormányzat értékesíteni. A keletkező hőenergia, a termálhővel együtt a tervek szerint a gyógyfürdőt övező létesítmények fűtését és melegvízellátást fogja biztosítani.

A 2012. október 25-én induló beruházás teljes költsége több mint 125 millió forint, melyből 61 millió forintot az Új Széchenyi Terv, KEOP–2009.4.4.0. forrása támogat. A projekt révén az üvegház hatású gázok kibocsátása közvetlenül és közvetetten is csökken: évi 106 tonnával kevesebb metán jut a légkörbe, míg a teljes szén-dioxid kibocsátás éves szinten 3.471 tonnával csökken.


További információ:
Dr. Szabó Zoltán, polgármester
Mátyás László, projektvezetés